Forum Akademia Medyczna we Wrocławiu Strona Główna Akademia Medyczna we Wrocławiu
...::Forum ratowników medycznych Akademii Medycznej we Wrocławiu::...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W pogotowiu nadchodzi czas ratowników

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Akademia Medyczna we Wrocławiu Strona Główna -> ..::Z prasy::..
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
xsoi
Zadomowiony



Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 9:47, 11 Gru 2006    Temat postu: W pogotowiu nadchodzi czas ratowników

Już nie lekarz i sanitariusz, ale ratownik medyczny będzie udzielał pomocy chorym, którzy wezwali karetkę pogotowia. Zmiany wprowadza od stycznia przyszłego roku ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.


- Czekaliśmy na tę ustawę od co najmniej pięciu lat. Wykorzystaliśmy ten czas, zdążyliśmy się przygotować do zmian - mówi Stanisław Rybak, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Najważniejsze zmiany dotyczą obsady karetek ratunkowych. Teraz najważniejszą osobą w niej będzie wykwalifikowany ratownik medyczny, tak jak jest w wielu krajach. - U nas ratownicy jeżdżą już od dawna. Na niektóre osoby, które traktują pogotowie ratunkowe jak przychodnię na kółkach, już sama informacja, że przyjedzie ratownik, działa jak lek. Gdy słyszą, że przybędzie ratownik, a nie lekarz, rezygnują z karetki, bo ten nie wypisze im recepty - dodaje dyrektor Rybak.

Ratownik ma udzielić pierwszej pomocy i, gdy trzeba, dowieźć chorego do szpitala. Poza tym ratownicy w karetkach rozwiązują bardzo poważny problem, z którym boryka się wiele stacji pogotowia ratunkowego - braku lekarzy, którzy nie chcą pracować w pogotowiu w godzinach przedpołudniowych.

Kolejna zmiana, której można się spodziewać po 1 stycznia 2007 r., to szczegółowy wywiad, na który trzeba będzie odpowiedzieć, wzywając karetkę. Dyspozytor, według ustawy ma to być również ratownik medyczny, zapyta m.in. o to, w jakim stanie jest pacjent, czy oddycha, czy jest przytomny, czy może się poruszać.

Dzięki tak szczegółowemu wywiadowi będzie można ograniczyć niepotrzebne wezwania karetki pogotowia. Jest jednak ryzyko, że dyspozytor nie wyśle pomocy tam, gdzie będzie potrzebna. - Nasi dyspozytorzy już od dawna przeprowadzają taki wywiad. Byli szkoleni i będą nadal. Mają odpowiednie kwalifikacje - zapewnia szef rzeszowskiego pogotowia.

W nowym systemie ratownictwa wszyscy będą musieli się szkolić, zdawać obowiązkowe egzaminy. - Jest na to jeszcze czas, ale jak ktoś nie będzie spełniał kryteriów, będzie musiał odejść z pogotowia - stwierdza Stanisław Rybak, mając na myśli m.in. sanitariuszy.

Trzeba też czasu na to, żeby do pracy w pogotowiach trafiło więcej wykwalifikowanych ratowników medycznych. - Na ratowników z licencjatem należy poczekać jeszcze rok , dwa - uważa Rybak.

Według niego najistotniejsze w nowym systemie ratownictwa będzie stworzenie realnych mechanizmów współdziałania wszystkich służb ratowniczych: pogotowia, WOPR, GOPR, straży pożarnej. - Trzeba będzie również przeszkolić zwykłych ludzi, żeby potrafili udzielać pierwszej pomocy - dodaje Stanisław Rybak.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Akademia Medyczna we Wrocławiu Strona Główna -> ..::Z prasy::.. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin